Powrót do strony

Jak zrobić zrzut ekranu?

Screenshot - jak zrobić?

· Jak

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wykonać zrzut ekranu na różnych urządzeniach? To przydatne narzędzie, które umożliwia zapisanie obrazu ekranu w danym momencie. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić zrzut ekranu na komputerze z systemem Windows, laptopie, komputerze Mac, smartfonie z systemem Android oraz iPhone'ie.

Jak zrobić zrzut ekranu - Windows

Zrobienie zrzutu ekranu w systemie Windows może być przydatne w różnych sytuacjach, takich jak dokumentowanie błędów, dzielenie się informacjami z innymi lub po prostu zapisywanie ważnych momentów. Istnieje kilka różnych metod, aby to zrobić, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji użytkowników.

 1. Przycisk Print Screen (PrtScn):Wciśnięcie przycisku "PrtScn" na klawiaturze jest najprostszym sposobem wykonania zrzutu ekranu w systemie Windows. Po naciśnięciu tego przycisku, obraz całego aktualnego pulpitu jest kopiowany do schowka. Aby zrobić zrzut ekranu tylko aktywnego okna, można użyć kombinacji klawiszy "Alt + PrtScn". Obydwie opcje umożliwiają użytkownikowi łatwe przechwycenie obrazu, który może być następnie wklejony do programu do edycji obrazów lub dokumentu tekstowego.
 2. Zrzut ekranu na aktywne okno:Ta metoda jest przydatna, gdy chcesz zrobić zrzut tylko jednego okna, a nie całego pulpitu. Po zaznaczeniu interesującego cię okna naciśnij kombinację klawiszy "Alt + PrtScn". Jest to szybka i efektywna opcja, szczególnie gdy pracujesz z wieloma oknami jednocześnie.
 3. Narzędzie do wycinania (Snipping Tool lub Snip & Sketch):W systemie Windows 10 i nowszych wersjach, Microsoft wprowadził narzędzie do wycinania obrazu, które oferuje większą kontrolę nad obszarem, który chcesz uwiecznić. Dostępne są dwie główne opcje: "Snipping Tool" i "Snip & Sketch". Obydwie pozwalają na ręczne zaznaczanie obszaru ekranu, który chcesz uwiecznić, co jest szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz dokładności.
 • Snipping Tool: To narzędzie umożliwia użytkownikowi wybór między zaznaczeniem pełnego ekranu, okna, wolnej formy lub prostokąta. Po zaznaczeniu obszaru, użytkownik ma możliwość zapisania zrzutu ekranu w wybranym miejscu na dysku twardym.
 • Snip & Sketch: Jest to bardziej zaawansowane narzędzie, które pozwala na robienie zrzutów ekranu, rysowanie na nich, dodawanie notatek itp. To narzędzie jest szczególnie użyteczne, gdy potrzebujesz więcej funkcji edycji przed zapisaniem obrazu.

W przypadku niektórych laptopów z systemem Windows 10, dostępna jest także inna opcja zrzutu ekranu poprzez kombinację klawiszy "Win + Shift + S". Ten skrót uruchamia narzędzie Snip & Sketch, które pozwala na zaznaczenie i zrobienie zrzutu ekranu. Ta opcja jest szybka i sprytna, szczególnie gdy potrzebujesz zrobić zrzut ekranu w trakcie korzystania z innych programów.

Ostatecznie, metoda zależy od preferencji użytkownika i specyfiki sytuacji. Windows oferuje różnorodne opcje, które umożliwiają użytkownikowi łatwe i skuteczne zrobienie zrzutu ekranu, dostosowane do jego konkretnych potrzeb.

Jak zrobić zrzut ekranu - Linux

W systemie operacyjnym Linux istnieje kilka różnych metod wykonania zrzutu ekranu, a wybór zależy od preferencji użytkownika i środowiska graficznego, które jest używane. Poniżej przedstawiam obszerną instrukcję krok po kroku, objaśniającą różne metody zrzutu ekranu na systemach Linux.

 1. Przycisk Print Screen:Podobnie jak w systemie Windows, w większości dystrybucji Linuxa klawisz "Print Screen" (lub skrót "PrtSc") jest standardowym narzędziem do robienia zrzutów ekranu. Po naciśnięciu tego klawisza, obraz ekranu jest zapisywany do pliku lub schowka.
 2. Shutter:Shutter to zaawansowane narzędzie do zarządzania zrzutami ekranu w systemach Linux. Można je zainstalować za pomocą menedżera pakietów danego systemu (na przykład APT w systemach bazujących na Debianie). Shutter oferuje zaawansowane funkcje, takie jak zaznaczanie obszaru, opóźnienie przed wykonaniem zrzutu ekranu, edycja zrzutów ekranu i wiele innych.
 3. Gnome Screenshot:Dla użytkowników środowiska graficznego Gnome, narzędzie Gnome Screenshot oferuje prosty interfejs do robienia zrzutów ekranu. Można je znaleźć w menu systemowym lub uruchomić za pomocą polecenia "gnome-screenshot" w terminalu. Gnome Screenshot umożliwia zrobienie zrzutu ekranu całego ekranu, aktywnego okna lub zaznaczonego obszaru.
 4. Kombinacje klawiszy w Terminalu:Dla tych, którzy preferują korzystanie z terminala, można użyć narzędzi wiersza poleceń do robienia zrzutów ekranu. Na przykład, używając programu scrot, można wykonać zrzut ekranu za pomocą polecenia:

  scrot nazwa_pliku.png

  Można dostosować to polecenie, dodając opcje, takie jak opóźnienie przed wykonaniem zrzutu.
 5. Kombinacje klawiszy w KDE:W środowisku graficznym KDE, przycisk "Print Screen" może mieć różne zachowanie. Domyślnie, w KDE można użyć skrótu "Alt + Print Screen" do zrobienia zrzutu aktywnego okna, a "Shift + Print Screen" do zrobienia zrzutu z opóźnieniem.
 6. Kazam:Jeśli potrzebujesz także nagrywania ekranu, narzędzie Kazam może być przydatne. Kazam pozwala na łatwe nagrywanie ekranu wideo i jednoczesne robienie zrzutów ekranu.
 7. Polecenie import w ImageMagick:ImageMagick, popularne narzędzie do obróbki obrazów w wierszu poleceń, oferuje również możliwość robienia zrzutów ekranu za pomocą polecenia import. Na przykład:

  import -window root nazwa_pliku.png

  To polecenie wykonuje zrzut całego ekranu.

Podsumowując, Linux oferuje szereg narzędzi do robienia zrzutów ekranu, dostosowanych do różnych potrzeb i preferencji użytkowników. Bez względu na to, czy korzystasz z prostego skrótu klawiszowego czy bardziej zaawansowanego narzędzia do zarządzania zrzutami ekranu, zawsze znajdziesz sposób, który spełni Twoje oczekiwania w środowisku Linux.

Jak zrobić zrzut ekranu - Mac

W systemie macOS, zrobienie zrzutu ekranu jest łatwe i dostępne z poziomu klawiatury lub za pomocą wbudowanych narzędzi. W tej obszernej instrukcji krok po kroku przedstawiam różne metody zrzutu ekranu na komputerach Mac, obejmujące różne scenariusze i preferencje użytkowników.

 1. Przyciski klawiatury:Na większości klawiatur Maca znajdują się przyciski do robienia zrzutów ekranu:
 • Command (⌘) + Shift + 3: Zapisuje zrzut ekranu na pulpicie.
 • Command (⌘) + Control + Shift + 3: Zapisuje zrzut ekranu do schowka, z możliwością wklejenia go gdziekolwiek chcesz.
 • Command (⌘) + Shift + 4: Pozwala na zaznaczenie obszaru ekranu do uwiecznienia.
 • Command (⌘) + Control + Shift + 4: Pozwala na zaznaczenie obszaru ekranu i zapisuje go do schowka.
 1. Narzędzie Zrzuty Ekranu (Screenshot):macOS oferuje wbudowane narzędzie do robienia zrzutów ekranu, znane jako "Zrzuty Ekranu" (Screenshot). Można je znaleźć w folderze "Utylity" w "Aplikacje" lub uruchomić je za pomocą polecenia "Command (⌘) + Shift + 5". To narzędzie oferuje kilka opcji, takich jak zrzut całego ekranu, aktywnego okna, bądź zaznaczonego obszaru, a także możliwość nagrywania ekranu.
 2. Podgląd (Preview):Nawet bezpośrednio w programie Podgląd można wykonać zrzuty ekranu. Otwórz Podgląd, przejdź do menu "Plik" i wybierz "Zrzut ekranu". Stąd masz opcję zrobienia zrzutu ekranu lub wybrania konkretnej opcji, takiej jak zrzut okna.
 3. Terminal i Polecenia Command-Line:Dla użytkowników preferujących wiersz poleceń, można użyć programu screencapture. Na przykład, aby zrobić zrzut ekranu i zapisać go na pulpicie, możesz użyć polecenia:

  screencapture -P ~/Desktop/zrzut_ekranu.png

  Możesz dostosować to polecenie, dodając opcje, takie jak opóźnienie przed wykonaniem zrzutu.
 4. Programy z App Store:W App Store dostępne są również aplikacje do robienia zrzutów ekranu o bardziej zaawansowanych funkcjach. Przykłady to Lightshot, Snagit czy Skitch.
 5. Ustawienia Skrótów Klawiszowych:W "Ustawieniach Systemowych" można dostosować skróty klawiszowe do robienia zrzutów ekranu według własnych preferencji. Przejdź do "Skróty klawiaturowe" i wybierz "Zrzuty Ekranu", aby dostosować istniejące lub dodać nowe skróty.
 6. AirDrop:Jeśli korzystasz z innego urządzenia Apple, możesz również skorzystać z funkcji AirDrop, aby przesyłać zrzuty ekranu bezpośrednio do innych urządzeń.

Podsumowując, system macOS oferuje różnorodne i dostępne narzędzia do robienia zrzutów ekranu, zarówno dla użytkowników preferujących prostotę, jak i tych, którzy poszukują bardziej zaawansowanych opcji. Bez względu na to, czy korzystasz z klawiatury, narzędzi wbudowanych czy zewnętrznych aplikacji, zrobienie zrzutu ekranu na Macu jest szybkie i intuicyjne.

Jak zrobić zrzut ekranu - Android

W systemie Android zrobienie zrzutu ekranu jest łatwe i dostępne na większości urządzeń. Przedstawiam obszerną instrukcję krok po kroku, objaśniającą różne metody robienia zrzutu ekranu na urządzeniach z systemem Android.

 1. Przyciski sprzętowe:Na większości urządzeń z Androidem, zrobienie zrzutu ekranu za pomocą przycisków sprzętowych jest proste. Zazwyczaj wystarczy nacisnąć jednocześnie przycisk zasilania (power) i zmniejszenia głośności (volume down). Niektóre urządzenia mogą wymagać przytrzymania przycisków przez chwilę.
 2. Skrót ekranowy (Quick Settings):W nowszych wersjach Androida dostępna jest opcja zrzutu ekranu w menu Skrótów Ekranowych (Quick Settings). Zazwyczaj wystarczy przesunąć pasek powiadomień w dół i wyszukać ikonę aparatu fotograficznego lub ikonę zrzutu ekranu. Po naciśnięciu można wybrać, czy chcesz zrobić zrzut ekranu pełnego ekranu czy tylko aktywnego okna.
 3. Przyciski systemowe:Na niektórych urządzeniach, zamiast kombinacji przycisków sprzętowych, możesz mieć przycisk do robienia zrzutu ekranu na pasku nawigacyjnym lub ekranie głównym.
 4. Gesture Navigation:W urządzeniach z nawigacją gestami, zazwyczaj można zrobić zrzut ekranu, przesuwając trzy palce w dół po ekranie.
 5. Google Asystent:Możesz również skorzystać z Asystenta Google do zrobienia zrzutu ekranu. Aktywuj Asystenta Google (przytrzymaj przycisk domowy lub powiedz "Hey Google") i poproś go o zrobienie zrzutu ekranu.
 6. Polecenia terminala (adb):Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, możliwe jest zrobienie zrzutu ekranu za pomocą Android Debug Bridge (adb) z poziomu terminala na komputerze. To wymaga podłączenia urządzenia do komputera za pomocą kabla USB i używania poleceń adb.
 7. Aplikacje do Zrzutów Ekranu:W Google Play dostępne są różne aplikacje do robienia zrzutów ekranu, oferujące dodatkowe funkcje, takie jak edycja, znaczki, czy nagrywanie ekranu. Przykłady to Screenshot Easy, Screen Master, czy Screenshot Touch.
 8. Skróty Klawiszowe (w niektórych przypadkach):Na niektórych tabletach z klawiaturami fizycznymi lub podłączonymi przez Bluetooth, istnieje możliwość skorzystania z kombinacji klawiszy, podobnie jak na komputerze.

Podsumowując, zrobienie zrzutu ekranu na urządzeniach z systemem Android jest łatwe i zależy od preferencji użytkownika oraz konkretnego modelu urządzenia. Metody te są dostępne dla większości użytkowników, niezależnie od poziomu zaawansowania technicznego, co czyni proces robienia zrzutu ekranu na Androidzie dostępnym i intuicyjnym.

Jak zrobić zrzut ekranu - iPhone

Zrobienie zrzutu ekranu na urządzeniu iPhone to proces stosunkowo prosty, ale warto zgłębić szczegóły, aby w pełni korzystać z tej przydatnej funkcji. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik krok po kroku, który obejmuje różne aspekty związane z tworzeniem zrzutu ekranu na urządzeniu iPhone.

 1. Znajdź przyciski:Na większości modeli iPhone'a znajdziesz przycisk zasilania po prawej (lub na górze, w przypadku starszych modeli) oraz przyciski regulacji głośności na lewej bocznej krawędzi. W przypadku modeli iPhone X i nowszych, przycisk zasilania może znajdować się również na boku.
 2. Przygotuj się do zrobienia zrzutu:Przygotowanie do zrobienia zrzutu ekranu obejmuje utrzymanie urządzenia w ręce w sposób wygodny dla Ciebie. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do przycisków zasilania i głośności.
 3. Technika naciskania przycisków:Naciśnij jednocześnie przycisk zasilania i przycisk głośności w dół. Ważne jest, aby nacisnąć oba przyciski jednocześnie i przytrzymać je przez chwilę, zazwyczaj około jednej sekundy.
 4. Potwierdzenie zrzutu ekranu:Po poprawnym wykonaniu zrzutu ekranu zobaczysz krótką animację lub usłyszysz charakterystyczny dźwięk, sygnalizujący zapisanie zrzutu.
 5. Zobacz miniaturę zrzutu ekranu:Na ekranie pojawi się krótkotrwająca miniatura zrzutu ekranu w lewym dolnym rogu. Dotknięcie tej miniatury otworzy edytor, gdzie możesz przeprowadzić szybkie modyfikacje, takie jak obcięcie, rysowanie czy dodawanie adnotacji.
 6. Przejrzyj opcje edycji:W edytorze zrzutu ekranu możesz dostosować swój zrzut według własnych preferencji. Dodaj strzałki, tekst, lub zaznacz ważne obszary.
 7. Automatyczne zapisywanie w aplikacji Zdjęcia:Wszystkie zrzuty ekranowe są automatycznie zapisywane w aplikacji Zdjęcia, dostępnej na ekranie głównym. Wchodząc do tej aplikacji, znajdziesz folder o nazwie "Zrzuty ekranowe", w którym są przechowywane wszystkie wykonane zrzuty.
 8. Udostępnianie i zarządzanie zrzutami ekranowymi:Po zrobieniu zrzutu ekranu, masz możliwość udostępnienia go bezpośrednio z poziomu edytora lub aplikacji Zdjęcia. Możesz także zarządzać swoimi zrzutami, grupując je w albumy lub usuwając te, których już nie potrzebujesz.
 9. Rozważ dodatkowe narzędzia:Jeśli standardowe narzędzia do robienia zrzutu ekranu nie spełniają twoich potrzeb, możesz rozważyć instalację aplikacji zewnętrznych, które oferują dodatkowe funkcje, takie jak nagrywanie ekranu, bardziej zaawansowane edycje czy automatyczne przechwytywanie.Sprawdź instrukcje specyficzne dla modelu iPhone'a:Warto zawsze sprawdzić instrukcje specyficzne dla modelu iPhone'a, ponieważ niektóre modele mogą mieć subtelne różnice w obsłudze zrzutów ekranowych.

Podsumowując, wykonanie zrzutu ekranu na iPhone to łatwy proces, ale zrozumienie wszystkich możliwości dostępnych podczas i po zrobieniu zrzutu może zwiększyć Twoją produktywność i kreatywność w korzystaniu z urządzenia. Dzięki temu przewodnikowi powinieneś być gotów skorzystać z tej funkcji w pełni.