Powrót do strony

Jak szybko zasnąć?

· Jak

Problemy ze snem mogą dotknąć każdego z nas. W tym artykule przedstawimy różne skuteczne metody, które pomogą ci zasnąć szybko i łatwo. Bez względu na to, czy masz problemy ze snem, czy po prostu chcesz nauczyć się zasypiać jeszcze szybciej, znajdziesz tu przydatne wskazówki.

Przygotowanie do szybszego zasypiania

Niedobór snu może prowadzić do niekorzystnych skutków zarówno psychologicznych, jak i fizjologicznych, takich jak:

 • ciągłe uczucie zmęczenia, drażliwość lub nerwowość
 • obniżona sprawność, koncentracja i pamięć
 • zwiększone ryzyko depresji i lęku
 • zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy i otyłości

Samo próbowanie zasnąć może prowadzić do cyklu lęku i napięcia, które utrzymuje cię w stanie czuwania. Jeśli twój umysł nie może się wyciszyć, trudno będzie twojemu ciału zasnąć.

Przed podjęciem próby zasypiania należy wziąć pod uwagę trzy istotne czynniki:

 • higienę snu
 • środowisko sypialni
 • aktywności wykonywane w ciągu dnia

Szybkie zasypianie w 60 sekund?

Zasypianie w zaledwie 60 sekund może wydawać się trudne, ale istnieją sprawdzone techniki, które pomogą ci osiągnąć ten cel. Oto kilka wskazówek:

1. Technika 4-7-8: Metoda 4-7-8 to prosty sposób na uspokojenie umysłu. Zaczynając od oddechu, wdychaj przez nos przez 4 sekundy, zatrzymaj oddech na 7 sekund, a następnie wydychaj przez usta przez 8 sekund. Powtórz ten cykl kilka razy.

2. Skupienie na oddychaniu: Koncentrowanie się na oddechu może pomóc w redukcji stresu i uspokojeniu umysłu. Skup się na rytmie twojego oddechu i usuń inne myśli.

3. Relaksacja mięśni: Zacznij od stóp i stopniowo relaksuj mięśnie ciała, pracując w górę. To pomoże w rozluźnieniu ciała i umysłu.

4. Rytuał przed snem: Stwórz spokojny rytuał przed snem, który przygotuje twoje ciało i umysł do zasypiania. To może obejmować czytanie relaksującej książki, picie herbaty z melisą lub słuchanie spokojnej muzyki.

5. Odpowiednie warunki snu: Upewnij się, że twoje miejsce do spania jest wygodne, a pokój jest odpowiednio zaciemniony i cichy. Unikaj ekranów komputerów i telefonów co najmniej godzinę przed snem.

6. Zrelaksuj swoje myśli: Jeśli masz trudności z zasypianiem z powodu niekończących się myśli, spróbuj pisać dziennik, aby uwolnić swoje myśli przed snem.

7. Herbata z melisą: Napar z melisy jest znany ze swoich właściwości relaksujących. Może pomóc ci w zasypianiu, nawet jeśli nie jesteś zmęczony.

8. Zasypianie w 60 sekund: Obejrzyj się na przykładach innych osób, które osiągnęły sukces w zasypianiu w 60 sekund. Dzięki inspiracji i próbie różnych technik znajdziesz swoją własną formułę na skrócenie czasu potrzebnego do zasypiania.

Zasypianie jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, a jego poprawa może wpłynąć na twoje ogólne samopoczucie. Wybierz techniki, które najlepiej pasują do twoich potrzeb i preferencji, i eksperymentuj, aż znajdziesz najlepszy sposób na szybkie zasypianie. Dobrej nocy!

Jak szybko zasnąć - metoda wojskowa?

Metoda wojskowa, znana także jako "metoda wojskowego zasypiania", jest wykorzystywana przez żołnierzy, aby zasnąć w każdych warunkach. Oto jak ją stosować:

1. Zrelaksuj mięśnie: Leżąc na plecach, rozluźnij każdą część ciała. Zacznij od stóp i pracuj w górę, skupiając się na rozluźnianiu mięśni. To może pomóc w zredukowaniu napięcia ciała i przygotowaniu go do snu.

2. Wyobraź sobie: Zamknij oczy i wyobraź sobie spokojne miejsce, które cię relaksuje. To może być piękna plaża z delikatnym szumem fal, las pełen śpiewu ptaków lub inny spokojny krajobraz, który sprzyja relaksowi. Wyobrażenie sobie takiego miejsca pomaga odciąć się od codziennego stresu.

3. Skoncentruj się na oddychaniu: Skup się na swoim oddechu. Wydychaj powoli przez usta, a następnie wdychaj równomiernie przez nos. Skoncentrowanie się na oddechu pomaga uspokoić umysł i przygotować go do snu. Powtórz ten proces kilka razy, aż poczujesz się bardziej zrelaksowany.

Metoda wojskowa może być skutecznym narzędziem, zwłaszcza gdy znajdujesz się w trudnych warunkach lub masz trudności ze zrelaksowaniem się przed snem. Warto ją wypróbować, aby skrócić czas potrzebny na zasypianie i cieszyć się spokojnym snem. Niezależnie od tego, która metoda działa najlepiej dla ciebie, pamiętaj, że zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla twojego ogólnego samopoczucia i zdrowia, więc warto inwestować czas i wysiłek w poprawę jakości snu.

Jak zasypiać szybciej metodą oddychania 4-7-8

Ta technika oddychania została opracowana przez dr. Andrew Weila, lekarza medycyny integracyjnej, i opiera się na praktykach pranajamy. Im więcej trenujesz tę technikę medytacji i wizualizacji, tym bardziej może ona pomóc ci zasnąć.

Jeśli masz schorzenie oddechowe, takie jak astma lub POChP, warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem, ponieważ może to pogorszyć objawy.

Aby przygotować się do tego ćwiczenia, umieść koniuszek języka za dwoma przodami zębów. Trzymaj go tam przez cały czas, a jeśli to konieczne, zacisnij wargi.

Jak wykonać jeden cykl oddychania 4-7-8:

 • Delikatnie otwórz usta i wydychaj przez nie, wydając szum.
 • Zamknij usta i wdychaj cicho przez nos, licząc do 4 w myślach.
 • Zatrzymaj oddech przez 7 sekund; to najważniejszy krok w ćwiczeniu.
 • Wydychaj (wydając szum) przez 8 sekund.
 • Gdy ponownie wdychasz, rozpoczyna się nowy cykl.

Wykonaj cztery pełne cykle. Jeśli poczujesz się zrelaksowany wcześniej, pozwól swojemu ciału zasnąć.

Szybko zasypianie - 120 sekund

Jeśli poprzednie metody nie przynoszą rezultatów, rozważ następujące opcje.

Powiedz sobie, abyś pozostał/a na czuwaniu

Dla osób cierpiących na bezsenność, próba zasypiania może zwiększyć lęk związany z osiągnięciem sukcesu w snu.

Badania z 2021 roku sugerują, że paradoksalne intencje (PI) mogą pomóc zmniejszyć lęk związanym z osiągnięciem sukcesu w snu i zwiększyć poczucie wypoczęcia po zaśnięciu. PI polega na celowym pozostaniu na czuwaniu w łóżku. Ma to pomóc w przezwyciężeniu lęku i świadomego wysiłku związanego z zasypianiem.

Ta metoda może być skuteczniejsza niż tradycyjne ćwiczenia oddychania. Jednak badania są ograniczone.

Jak szybko zasypiać - wizualizacja

Jeśli liczenie jest zbyt stymulujące, wykorzystanie wyobraźni może być lepszą alternatywą.

W badaniu z 2002 roku przeprowadzonym na Uniwersytecie Oksfordzkim stwierdzono, że osoby angażujące się w „odciąganie uwagi za pomocą obrazów” zasypiały szybciej niż osoby, które miały ogólny odciągacz uwagi lub nie otrzymywały żadnych instrukcji.

Odciąganie uwagi obrazem

Zamiast liczyć owce, spróbuj wyobrazić sobie spokojne miejsce i wszystkie uczucia z nim związane. Na przykład, możesz sobie wyobrazić wodospad, dźwięki echa płynącej wody i zapach wilgotnego mchu. Kluczem jest zajęcie przestrzeni w twoim umyśle, aby zapobiec ponownemu angażowaniu się w myśli, zmartwienia i problemy przed snem.

Jak zasypiać szybciej - akupresura dla snu

Metaanaliza z 2019 roku sugeruje, że akupresura może nieznacznie skrócić czas zasypiania i zwiększyć skuteczność oraz czas trwania snu. Jednakże istnieje ograniczona ilość badań dotyczących korzyści z akupresury.

Trzy konkretne punkty nacisku mogą być bardziej korzystne niż inne, aby pomóc szybciej zasnąć.

Brama ducha

Delikatnie wywieraj nacisk w ruchu okrężnym lub w górę i w dół przez 2 do 3 minut w małej, pustej przestrzeni pod dłonią na stronie małego palca.

Naciśnij lewą stronę punktu (dłonią w stronę dłoni) z delikatnym naciskiem przez kilka sekund, a następnie przytrzymaj prawą stronę (od strony tylnej dłoni).

Powtórz te kroki na drugim nadgarstku w tym samym obszarze.

Wewnętrzna brama

Na dłoni obróconej do góry, zlicz trzy szerokości palca w dół od zgięcia nadgarstka.

Wykorzystując kciuk, równomiernie wywieraj nacisk w dół między dwoma ścięgnami.

Wykonuj ruchy w kierunku okrężnym lub w górę i w dół, aż poczujesz, że twoje mięśnie się relaksują.

Masaż strefy wiatru

Splataj palce (z palcami na zewnątrz i dłońmi dotykającymi się) i otwórz dłonie, tworząc kształt kubka.

Umieść kciuki u podstawy czaszki, dotykając je tam, gdzie łączy się szyja i głowa.

Wykonuj głęboki i mocny nacisk, stosując ruchy okrężne lub w górę i w dół, aby wykonać masaż w tej okolicy.

Oddychaj głęboko i zwróć uwagę na to, jak twoje ciało się relaksuje podczas wydechu.

Jak szybko zasnąć, gdy się nie chce?

Czasami zdarza się, że po prostu nie masz ochoty spać, a twoja głowa pełna jest myśli i trosk. Jednak istnieje kilka skutecznych technik, które pomogą ci znaleźć spokojny sen, nawet w takich chwilach:

1. Zrelaksuj się: Jednym z kluczowych elementów ułatwiających zasypianie, nawet gdy się nie chce, jest relaksacja. Spróbuj znaleźć chwilę na rozluźnienie ciała i umysłu. Możesz to osiągnąć poprzez czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki lub praktykowanie medytacji. To pomoże ci uspokoić umysł i redukować stres, co z kolei ułatwi zasypianie.

2. Unikaj ekranów: Komputery, telewizory i telefony komórkowe emitują światło niebieskie, które może zakłócić naturalny rytm snu. Warto unikać korzystania z tych urządzeń przynajmniej godzinę przed snem. Zamiast tego, wybierz bardziej relaksujące zajęcia, które pomogą przygotować twoje ciało do snu.

3. Herbata z melisą: Jeśli masz problem ze zrelaksowaniem się, herbata z melisą może być idealnym rozwiązaniem. Melisa jest znana ze swoich właściwości relaksujących i może pomóc w uspokojeniu umysłu. Napar z melisy jest delikatny i smaczny, co czyni go doskonałym napojem do picia przed snem. To naturalny sposób na poprawę jakości twojego snu, nawet jeśli nie jesteś zmęczony.

Warto pamiętać, że zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla twojego ogólnego samopoczucia i zdrowia. Dlatego, niezależnie od tego, czy zmagasz się z bezsennością, czy po prostu chcesz nauczyć się zasypiać jeszcze szybciej, istnieje wiele technik, które mogą pomóc ci osiągnąć spokojny sen. Dobry sen jest nieocenionym darem, który wpływa na twoją energię, zdolność koncentracji i ogólną jakość życia. Dlatego warto eksperymentować z różnymi technikami i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają twoim potrzebom. Niezależnie od tego, czy jesteś dorosłym, czy rodzicem próbującym pomóc swojemu dziecku zasnąć, istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu.

Jak szybko zasnąć - dla dzieci?

Zadbanie o spokojny sen dziecka to nie tylko gwarancja jego zdrowego rozwoju, ale także klucz do zwiększenia komfortu rodzinnego. Oto kilka skutecznych sposobów na pomoc dzieciom w zasypianiu:

1. Stała rutyna: Ustal stałą rutynę przed snem. Regularność daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pomaga w przygotowaniu do snu. Dla wielu dzieci wieczorna rutyna obejmuje kąpiel, czytanie książek, a także inne uspokajające rytuały, które sygnalizują zbliżający się czas snu.

2. Ciemny pokój: Upewnij się, że pokój dziecka jest odpowiednio zaciemniony. Ciemność sprzyja produkcji melatoniny, hormonu regulującego sen. Możesz użyć zasłon zaciemniających lub rolet, aby zminimalizować wpływ światła z zewnątrz.

3. Unikaj ekranów: Ogranicz czas spędzany przez dziecko przed telewizorem, tabletem lub innymi ekranami przed snem. Ekran emituje światło niebieskie, które może zakłócać zdolność zasypiania. Zamiast tego, zachęcaj dziecko do czytania książek lub słuchania spokojnej muzyki.

4. Zdrowa dieta: Zadbaj o to, aby dziecko nie jadło ciężkich posiłków tuż przed snem. Trawienie może być trudne, jeśli dziecko zje obfite danie wieczorem. Ogranicz ilość cukru i kofeiny w diecie dziecka, szczególnie wieczorem.

5. Uspokajające gadżety: Wiele dzieci czuje się bezpiecznie w towarzystwie ulubionych pluszaków lub kocyka. Daj dziecku możliwość wybrania sobie ulubionego gadżetu do spania. To może pomóc w stworzeniu warunków do spokojnego zasypiania.

6. Rozmowa: Rozmawiaj z dzieckiem o jego strachach i obawach. Czasami dzieci mają trudności ze snem z powodu lęków lub napięć. Zachęć dziecko do dzielenia się swoimi uczuciami i daj mu wsparcie w radzeniu sobie z nimi.

7. Wspólny czas: Przeznacz czas na spokojną rozmowę z dzieckiem przed snem. To doskonała okazja do stworzenia silnych więzi rodzinnych i uspokojenia umysłu dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego warto eksperymentować z różnymi technikami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają twojemu maluchowi. Dbanie o zdrowy sen dziecka to inwestycja w jego przyszłość, a także sposób na zapewnienie mu komfortu i spokoju. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko ma problemy ze zasypianiem, czy po prostu chcesz stworzyć jeszcze bardziej sprzyjające warunki do snu, te wskazówki mogą okazać się cenne. Pamiętaj, że cierpliwość i miłość są kluczowe, gdy pomagasz dziecku w osiągnięciu spokojnego snu.

Podsumowanie

Jeśli masz trudności ze snem, może to być spowodowane twoimi nawykami snu, środowiskiem lub aktywnościami w ciągu dnia. Niemniej jednak, nawet jeśli kontrolujesz te czynniki, może nadal być trudno zasnąć. Istnieją jednak metody oddychania, relaksacji i wizualizacji, które mogą pomóc szybciej zasnąć, skupiając się na oddechu i mięśniach zamiast na zewnętrznych czynnikach. Jeśli po wypróbowaniu tych metod nadal masz trudności ze zasypianiem, warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnych przyczynach.

(zaktualizowano 02.03.2024)
Inspiracja:
https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/fall-asleep-fast