Powrót do strony

Kiedy kwitnie lawenda?

· Kiedy

Lawenda, znana również jako Lavandula spp., jest nie tylko popularną rośliną w ogrodach przydomowych, ale także ważnym surowcem dla przemysłu perfumeryjnego, kosmetycznego i farmaceutycznego. Jej delikatne, spiczaste kwiaty i słodki zapach przyciągają miłośników ogrodnictwa na całym świecie. Aby cieszyć się pełnią jej piękna i aromatu, warto zrozumieć, kiedy kwitnie lawenda i jak najlepiej zadbać o jej uprawę.

Sezon kwitnienia lawendy

Większość odmian lawendy kwitnie w letnim sezonie wegetacyjnym. W zależności od gatunku, kwiaty mogą pojawić się od wczesnej do późnej wiosny, a nawet przez całe lato. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odmiany lawendy i ich okresy kwitnienia:

Kiedy kwitnie lawenda angielska (Lavandula angustifolia)

Odmiany takie jak 'Hidcote' i 'Munstead' są jednymi z najczęściej uprawianych. Kwiaty pojawiają się zazwyczaj na początku lub w połowie sezonu, czyli od czerwca do lipca, i trwają od trzech do czterech tygodni. Po przycięciu rośliny po pierwszym kwitnieniu, może nastąpić drugi, mniejszy okres kwitnienia pod koniec lata.

Kiedy kwitnie lawenda hiszpańska (Lavandula stoechas)

Znana również jako lawenda motylkowa, zaczyna kwitnąć już w maju w cieplejszych klimatach. Najobfitsze kwitnienie następuje w czerwcu, a trzecie, mniejsze w sierpniu lub wczesną jesienią. Charakterystyczne kwiaty przypominające skrzydła motyla są niezwykle dekoracyjne.

Kiedy kwitnie lawenda francuska (Lavandula dentata)

Tę odmianę można uprawiać jako roślinę jednoroczną w chłodniejszych strefach, podczas gdy w strefach 8 i 9 kwitnie nieprzerwanie od wczesnego lata do jesieni, a nawet przez cały rok. Chociaż mniej pachnąca, jej liście o ząbkowanych brzegach nadają jej unikalny wygląd.

Kiedy kwitnie lawenda portugalska (Lavandula latifolia)

Znana również jako lawenda szerokolistna, kwitnie od późnej wiosny do późnego lata w strefach 6-8. Charakteryzuje się silnym zapachem i szerokimi, wiecznie zielonymi liśćmi.

Jak maksymalizować kwitnienie lawendy?

Aby uzyskać jak najwięcej kwiatów, ważne jest odpowiednie przycinanie, nawożenie i podlewanie.

Przycinanie

Przycinanie jest kluczowe nie tylko dla obfitego kwitnienia, ale także dla zdrowia rośliny. Podczas sezonu wegetacyjnego przycinanie i zbieranie kwiatów są ze sobą powiązane. Należy usuwać kwiaty aż do pierwszego zestawu liści, unikając przycinania drewnianej części łodygi. Ważne jest również coroczne, mocne przycinanie rośliny o jedną trzecią jej wielkości po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, co przekierowuje energię do korzeni.

Nawożenie i podlewanie

Nadmiar nawozu może prowadzić do zmniejszenia liczby kwiatów. Zaleca się nawożenie wczesną wiosną mączką kostną, krwią lub kelpem dla młodych roślin. Lawenda najlepiej rośnie w ubogiej glebie o lekko zasadowym pH. Ważne jest również, aby unikać zbyt wilgotnej gleby, ponieważ lawenda nie toleruje "mokrych stóp". Dlatego warto sadzić ją w miejscu o dobrej drenażu lub dodać piasek do podłoża.

Problemy z kwitnieniem lawendy

Jeśli twoja lawenda nie kwitnie zgodnie z oczekiwaniami, warto sprawdzić kilka czynników:

Odpowiednia odmiana: Upewnij się, że uprawiasz odmianę odpowiednią dla twojej strefy klimatycznej.

Wiek rośliny: Lawenda potrzebuje zazwyczaj dwóch do trzech lat, aby osiągnąć pełny rozmiar i kwitnienie.

Przycinanie: Regularne przycinanie kwiatów po każdym kwitnieniu zachęca do dalszego kwitnienia. Rośliny powinny być przycinane co najmniej dwa razy w roku.

Nawadnianie i nawożenie: Unikaj nadmiernego nawożenia i pozwól, aby gleba wysychała między podlewaniami.

Drenaż i pH gleby: Upewnij się, że miejsce sadzenia ma dobry drenaż, a gleba jest lekko zasadowa.

FAQ

Ile razy w roku kwitnie lawenda?

Lawenda w cieplejszych klimatach może kwitnąć przez cały rok. Inne odmiany kwitną kilka razy w sezonie: na wiosnę, latem i jesienią.

Jak przedłużyć czas kwitnienia lawendy?

Odpowiednie przycinanie i zapewnienie właściwego środowiska wzrostu są kluczowe dla przedłużenia kwitnienia lawendy. Regularne usuwanie kwiatów i pędów z pąkami oraz dbanie o odpowiednie warunki glebowe pomagają utrzymać kwitnienie przez dłuższy czas.

Jakie są kluczowe kroki, aby lawenda zakwitła?

Najpierw upewnij się, że sadzisz odpowiednią odmianę dla swojej strefy klimatycznej. Nie oczekuj obfitego kwitnienia przed upływem dwóch do trzech lat od posadzenia. Regularnie przycinaj rośliny i unikaj nadmiernego nawożenia oraz podlewania.

Podsumowanie

Lawenda to piękna i wszechstronna roślina, która może przynieść wiele radości i korzyści w ogrodzie, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. Zrozumienie, kiedy kwitnie lawenda, oraz jak maksymalizować jej kwitnienie, pozwoli ci cieszyć się jej urokiem przez długi czas.

Inspiracja
https://www.thespruce.com/when-does-lavender-bloom-8349129