Powrót do strony

Kiedy Jest Halloween?

Halloween - kiedy jest?

· Kiedy

 

1. Kiedy Jest Halloween w Polsce?

Halloween to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych świąt na świecie, chociaż jego tradycje różnią się w zależności od regionu. W Polsce, jak wiele innych krajów, Halloween jest obchodzone 31 października każdego roku. To wieczór, który niesie ze sobą ducha zabawy, straszenia i wyjątkowych kostiumów.

Tradycja Halloween w Polsce

Halloween, choć nie jest tradycyjnym polskim świętem, zyskuje na popularności w naszym kraju. Coraz więcej osób uczestniczy w przyjęciach, na których można spotkać straszną i kreatywną gościnność. Dzieci w przebraniach odwiedzają sąsiadów, pytając o słodycze, a wieczorem odbywają się przyjęcia kostiumowe, na których biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli.

W Polsce Halloween jest okazją do organizowania strasznych dekoracji, jak dynie z wyciętymi groźnymi twarzami oraz dekoracji w kształcie nietoperzy i duchów. W sklepach można znaleźć szeroki wybór akcesoriów i kostiumów, które pozwalają na stworzenie strasznego wizerunku.

Zgrywanie Polskich Tradycji z Halloween

Niektórzy Polacy starają się łączyć tradycje Halloween z polskimi zwyczajami. Jednym z przykładów jest "noc świętojańska," która obchodzona jest 31 października, w wigilię dnia Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. To okazja do spotkań towarzyskich i odwiedzania grobów bliskich zmarłych.

Dlatego w Polsce Halloween może przybrać nieco inny charakter, łącząc współczesne zwyczaje z tradycjami związanymi z pamięcią o zmarłych. Jest to czas, w którym rodziny odwiedzają cmentarze i składają kwiaty na grobach swoich bliskich.

2. Kiedy Jest Halloween w USA?

Halloween to święto, które ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych i jest obchodzone 31 października, podobnie jak w Polsce. Jednak w USA Halloween ma znacznie bogatszą historię i jest bardziej rozbudowane pod względem tradycji i zwyczajów.

Historia Halloween w USA

Początki obchodów Halloween w USA można odnaleźć w irlandzkim i szkockim święcie znanym jako "Samhain," które obchodzone było na przełomie października i listopada. Emigranci z Irlandii i Szkocji przynieśli te tradycje do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, gdzie zaczęły ewoluować i zmieniać się w to, co dzisiaj znamy jako Halloween.

W USA Halloween stało się świętem, które przede wszystkim skupia się na zabawie, przebieraniu się w straszne kostiumy i zbieraniu słodyczy. Dzieci wędrują od domu do domu, pytając "Trick or Treat" (cukierek albo psikus) i otrzymują słodycze od sąsiadów. Przyjęcia Halloween są nieodłączną częścią obchodów, a imprezy kostiumowe to okazja do wyrażenia swojej kreatywności i straszenia innych.

Dekoracje i Zwyczaje

W USA Halloween jest czasem, kiedy ludzie dekorują swoje domy i ogrody w straszne ozdoby. Dynie z wyciętymi groźnymi twarzami, tzw. "Jack-o'-lanterns," są jednym z symboli tego święta. Wiele domów jest ozdobionych w stylu nawiedzonych domów, a niektórzy ludzie organizują tzw. "Haunted Houses," czyli nawiedzone domy, w których można przeżyć przerażające chwile.

W okresie Halloween w USA można spotkać wiele tradycyjnych kostiumów, takich jak wampiry, duchy, czarownice, duchy czy potwory. Nie brakuje także kostiumów inspirowanych postaciami z filmów i książek.

Parady Halloween

W niektórych miastach w USA odbywają się parady Halloween, podczas których można zobaczyć kolorowe i straszne kostiumy, duchy, dinozaury, czarownice i wiele innych postaci. Jednym z najbardziej znanych wydarzeń tego rodzaju jest Halloween Parade w Nowym Jorku, który przyciąga tłumy widzów i uczestników.

Podsumowanie

Halloween to święto, które przyciąga uwagę zarówno w Polsce, jak i w USA, choć z nieco odmiennymi tradycjami i zwyczajami. W Polsce jest to czas zabawy, straszenia i spotkań towarzyskich, a także okazja do eksperymentowania z kostiumami. W USA Halloween ma bogatszą historię i jest bardziej zintegrowane z życiem codziennym, z przeszukiwaniem słodyczy i imprezami kostiumowymi na czele. W obu krajach Halloween to jednak czas, w którym ludzie mogą cieszyć się nieco innym klimatem i przełamać rutynę codziennego życia.