Powrót do strony

Kiedy Jest Dzień Mamy?

Dzień mamy – kiedy jest?

· Kiedy

1. Kiedy Jest Dzień Mamy w Polsce?

Dzień Mamy to wyjątkowe święto, które celebrowane jest na całym świecie, w tym także w Polsce. W Polsce Dzień Mamy obchodzony jest zawsze w drugą niedzielę maja. Jest to dzień, w którym składamy hołd matkom i okazujemy im wdzięczność za ich miłość i poświęcenie.

Historia Dnia Mamy w Polsce

Obchodzenie Dnia Mamy w Polsce ma swoje korzenie w tradycji rzymskokatolickiej. W Polsce jest to święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 1923 roku. Data 26 maja została wybrana na Dzień Mamy, ponieważ jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej Częstochowskiej, a Maryja jest symbolem macierzyństwa i miłości matczynej.

W Polsce Dzień Mamy to okazja do obdarowywania mam prezentami, kwiatami i wyrażania swojej wdzięczności za ich trud i miłość. Warto pamiętać, że to również dzień, w którym dzieci składają życzenia swoim mamom i starają się uczcić je na różne sposoby.

2. Kiedy Jest Dzień Mamy w USA?

W Stanach Zjednoczonych Dzień Mamy jest obchodzony w drugą niedzielę maja, podobnie jak w Polsce. To jedno z najważniejszych i najbardziej popularnych świąt, które celebrowane jest na całym obszarze USA.

Historia Dnia Mamy w USA

Początki obchodzenia Dnia Mamy w USA sięgają XIX wieku. Za twórczynię tego święta uważa się Ann Jarvis, która dążyła do ustanowienia dnia, w którym matki byłyby szczególnie doceniane za swoją rolę. W 1908 roku pierwszy Dzień Mamy został obchodzony w Grafton, Wirginia Zachodnia, a już rok później w Filadelfii.

W 1914 roku prezydent Woodrow Wilson ogłosił Dzień Mamy oficjalnym świętem narodowym w USA. Od tego czasu jest to dzień, w którym dzieci składają życzenia swoim matkom, obdarowują je prezentami i kwiatami, a także organizują rodzinne spotkania.

3. Kiedy Jest Dzień Mamy w Anglii?

W Anglii Dzień Mamy, znany jako "Mother's Day," obchodzony jest w inny dzień niż w Polsce i USA. W Wielkiej Brytanii Dzień Mamy przypada na czwarta niedzielę Wielkiego Postu, czyli około trzy tygodnie przed Wielkanocą. Data ta jest ruchoma i zależy od kalendarza liturgicznego.

Historia Dnia Mamy w Anglii

Obchodzenie Dnia Mamy w Anglii ma swoje korzenie w tradycji religijnej. W przeszłości była to okazja dla wiernych, aby wrócić do swojego macierzystego kościoła i uczcić Matkę Kościoła. Jednak obecnie Dzień Mamy w Anglii jest bardziej skoncentrowany na świętowaniu i obdarowywaniu mam prezentami.

Podobnie jak w innych krajach, dzieci w Anglii składają życzenia swoim matkom, obdarowują je prezentami i kwiatami. Restauracje i kawiarnie oferują specjalne menu i promocje z okazji Dnia Mamy, co sprawia, że to święto jest doskonałą okazją do spędzenia czasu w rodzinie.

4. Kiedy Jest Dzień Mamy 2024?

Dzień Mamy w wielu innych krajach jest świętem ruchomym i zawsze obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Dlatego data Dnia Mamy w 2024 roku będzie zależała od daty Wielkanocy, która jest czynnikiem decydującym o dacie tego święta.

W 2024 roku Wielkanoc przypada na 21 kwietnia. Oznacza to, że Dzień Mamy w 2024 roku w wielu innych krajach będzie obchodzony 12 maja.

Podsumowanie

Dzień Mamy to wyjątkowe święto, które celebrowane jest na całym świecie, choć data jego obchodów może się różnić w zależności od kraju. W Polsce Dzień Mamy jest obchodzony w drugą niedzielę maja, podobnie jak w USA. W Anglii Dzień Mamy