Powrót do strony

Jak Zmienić GPT na MBR

· Jak

W świecie informatyki istnieje wiele sytuacji, w których konieczne może być zmienienie partycji z GPT na MBR bez utraty danych. Może to wynikać z różnych przyczyn, takich jak inkompatybilność systemu operacyjnego, ograniczenia sprzętowe lub po prostu preferencje użytkownika. W tym artykule omówimy, jak przeprowadzić tę konwersję bez ryzyka utraty cennych danych.

Partycje GPT i MBR - Krótka Charakterystyka

GPT (GUID Partition Table) i MBR (Master Boot Record) to dwa różne style partycjonowania dysków twardych. GPT jest nowszym standardem, pozwalającym na obsługę większej ilości partycji, obsługę dysków o większej pojemności i zapewniający lepsze zarządzanie danymi. MBR, z kolei, jest starszym standardem, ograniczonym do obsługi 4 partycji podstawowych.

Konwersja z GPT na MBR może być potrzebna, gdy napotkasz sytuację, w której starszy system operacyjny lub sprzęt nie obsługuje GPT, albo gdy masz swoje własne preferencje co do sposobu partycjonowania.

 

Zmiana MBR na GPT - Przewodnik krok po kroku

Podczas konfigurowania nowego dysku w systemie Windows 10 lub 8.1 zostaniesz zapytany, czy chcesz użyć MBR czy GPT. MBR i GPT to dwa różne sposoby przechowywania informacji o partycjonowaniu, z których każdy ma swoje zalety i wady.

Ogólnie rzecz biorąc, GPT jest postrzegane jako przyszłość, która ma poprawić ograniczenia MBR, w tym ograniczenia dotyczące pamięci. Jednak wielu użytkowników wciąż woli MBR od GPT, ponieważ jest ono najbardziej kompatybilne i wciąż konieczne w niektórych przypadkach, jak opisano poniżej:

Wybierz MBR jako dysk systemowy, jeśli masz system Windows 32-bitowy do zainstalowania.

Wybierz MBR jako dysk systemowy, jeśli nadal używasz bardzo starego systemu Windows.

Jeśli używasz systemu Windows XP lub starszych, MBR jest jedynym wyborem jako dysk systemowy, nawet jeśli jest to system 64-bitowy.

Otrzymasz komunikat o błędzie "Windows nie może być zainstalowany na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT" podczas instalacji systemu Windows.

Technicznie rzecz biorąc, nie ma odpowiedzi na pytanie "Czy GPT czy MBR jest lepsze", ponieważ najlepszy jest zawsze odpowiedni styl partycji. Jeśli obecnie używasz GPT, będziesz musiał zmienić GPT na MBR, wybierając jedno z trzech rozwiązań w kolejnej części.

Konwersja z GPT na MBR

Aby zapewnić, że konwersja GPT na MBR nie wpłynie na dane wewnątrz, EaseUS Partition Master znany jest jako konwerter GPT na MBR, którego nie można przegapić.

Metoda 1. Konwertowanie GPT na MBR za pomocą EaseUS GPT na MBR Converter (bez utraty danych)

EaseUS Partition Master może bezpośrednio przekonwertować dysk GPT na dysk MBR bez utraty danych (obsługiwany jest także dysk twardy z zainstalowanym systemem). Ten oprogramowanie do zarządzania partycjami usuwa ryzyko i trudność z konwersji GPT na MBR, konwersji MBR na GPT, tworzenia nowych partycji lub zmiany rozmiaru partycji na dyskach twardych.

Umożliwia to wszystkim użytkownikom systemu Windows 10/8/7/XP/Vista oraz serwerom Windows konwersję dysku GPT na MBR bez systemu operacyjnego, zachowując jednocześnie dane nietknięte.

Postępuj zgodnie z prostymi krokami, aby przekonwertować GPT na MBR:

Krok 1. Zainstaluj i uruchom EaseUS Partition Master na swoim komputerze, przejdź do sekcji Konwerter dysku.

Krok 2. Wybierz "Konwertuj GPT na MBR" i kliknij "Dalej", aby kontynuować.

Krok 3. Wybierz docelowy dysk GPT, który chcesz przekonwertować na MBR, i kliknij "Konwertuj", aby rozpocząć konwersję.

Teraz już wiesz jak zmienić GPT na MBR przy pomocy EaseUS.

Inne sposoby zmiany GPT na MBR

Jeśli nie możesz uruchomić systemu operacyjnego w tej chwili, nadal możesz użyć bootowalnego EaseUS Partition Master do konwersji GPT na MBR bez systemu operacyjnego. Operacja ta jest taka sama jak powyższe kroki.

Jako kompleksowy program do konwersji dysków i partycji, obsługuje on konwersję między GPT a MBR, jak się niedługo nauczysz, obsługuje również konwersję następujących:

- dysku podstawowego na dysk dynamiczny

- FAT32 na NTFS

- dysku logicznego lub dysku podstawowego

Zmień MBR na GPT przy pomocy Menadżera dysków

W porównaniu z Menedżerem dysków i Wierszem poleceń, nie będzie wymagać usunięcia woluminu, a więc nie wystąpi utrata danych podczas operacji. Dlatego jest to najbezpieczniejszy i najbardziej niezawodny sposób, który powinien znaleźć się na pierwszym miejscu.

Metoda 2. Konwertowanie GPT na MBR za pomocą Menedżera dysków systemowych Windows

Przed przekonwertowaniem dysku zaleca się wykonanie kopii zapasowej ważnych danych na dysku zewnętrznym i zamknięcie wszelkich programów, które mają dostęp do dysku. Ponadto musisz mieć uprawnienia administratora, aby to zrobić w systemie Windows. Menedżer dysków jest domyślnie zainstalowany i dostępny na komputerze z systemem Windows 10/8.1/8/7/XP/Vista.

Krok 1. Otwórz Menedżer dysków jako administrator, przechodząc do Panelu sterowania > System i zabezpieczenia > Narzędzia administracyjne. Kliknij Zarządzanie komputerem, aby otworzyć nowe okno.

Krok 2. W sekcji Magazynowanie wybierz Menedżer dysków.

Krok 3. Aby przekonwertować dysk z GPT na MBR, musisz tutaj usunąć każdy wolumin. Kliknij prawym przyciskiem myszy na woluminie i wybierz Usuń wolumin. Zrób to dla wszystkich partycji.

Krok 4. Po usunięciu wszystkich partycji na dysku GPT, kliknij prawym przyciskiem myszy na dysku i wybierz Konwertuj na dysk MBR.

Po przekonwertowaniu dysku GPT na dysk MBR możesz teraz utworzyć partycje na dysku MBR, jeśli chcesz. W taki oto sposób poznałeś odpowiedź na pytanie "jak zmienić GPT na MBR" przy pomocy Menedżera dysków.

Konwertowanie GPT na MBR za Pomocą Wiersza Poleceń - Metoda 3

Ponownie, ta metoda polegająca na poleceniach Diskpart opiera się na usuwaniu woluminów i danych. Przed przejściem dalej zrób kopię zapasową ważnych danych.

Krok 1. Otwórz Wiersz poleceń jako administrator i wpisz diskpart.

Krok 2. Wpisz list disk i naciśnij Enter. Zapisz numer dysku, który reprezentuje dysk GPT.

Krok 3. Wpisz select disk 1, jeśli 1 to dysk GPT. Naciśnij Enter.

Krok 4. Wpisz clean i naciśnij Enter. Ta czynność usunie wszystkie zawartości dysku.

Krok 5. Wpisz convert MBR i naciśnij Enter.

Krok 6. Wpisz exit, aby zamknąć Wiersz poleceń po zakończeniu.

Różne Metody Konwersji

Po przekonwertowaniu dysku GPT na dysk MBR musisz ponownie uruchomić system, więc nie martw się, jeśli komputer się wyłącza. Aby system był możliwy do uruchomienia, musisz wejść do BIOS-u. EaseUS Partition Master może pomóc Ci w prosty i prostszy sposób przekonwertować dysk między GPT a MBR. Może Ci pomóc w wykonaniu pracy nawet jeśli nie jesteś technikiem. Bez względu na to, czy wolisz korzystać z wiersza poleceń, polecenie Diskpart może być dobrym wyborem, ale musisz usunąć wszystkie woluminy GPT, aby rozpocząć.

Przygotowanie do Konwersji

Przed przystąpieniem do konwersji partycji warto zrobić kopię zapasową ważnych danych. Chociaż proces konwersji został zoptymalizowany, a ryzyko utraty danych jest minimalne, zawsze lepiej być przygotowanym na niespodziewane sytuacje.

Krok 1: Przegląd Danych

Sprawdź, czy na pewno masz wszystkie ważne dane zapisane na partycji, którą planujesz skonwertować. Upewnij się, że nie ma żadnych niezapisanych plików ani otwartych aplikacji, które mogą zakłócić proces.

Krok 2: Backup

Zrób pełny backup danych. Możesz skorzystać z wbudowanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowej lub skorzystać z zewnętrznych rozwiązań, takich jak dyski zewnętrzne czy chmurowe usługi backupu.

Narzędzia Do Konwersji

Istnieje kilka narzędzi, które umożliwiają bezpieczną konwersję partycji GPT na MBR. Jednym z popularnych jest gdisk, dostępny dla systemów Windows, Linux i macOS. Inne narzędzia to AOMEI Partition Assistant, EaseUS Partition Master czy wbudowane narzędzia systemowe.

Jak Zmienić Partycję GPT na MBR używając gdisk lub AOMEI

1. Użycie narzędzia gdisk

a. Pobierz i Zainstaluj gdisk

Rozpocznij od pobrania narzędzia gdisk z oficjalnej strony internetowej. Następnie zainstaluj je, postępując zgodnie z instrukcjami dla swojego systemu operacyjnego.

b. Uruchomienie gdisk

Otwórz terminal lub wiersz polecenia i uruchom gdisk na dysku, który chcesz skonwertować. Możesz to zrobić, wpisując gdisk /dev/sdX, gdzie /dev/sdX to ścieżka do twojego dysku.

c. Usuwanie Partycji GPT

W narzędziu gdisk, wpisz x, aby przejść do trybu edycji. Następnie wpisz z, aby usunąć partycje GPT. To nie spowoduje utraty danych; gdisk usunie tylko informacje o partycjach GPT.

d. Zapisanie i Wyjście

Po usunięciu informacji o partycjach GPT, wpisz w, aby zapisać zmiany. Potwierdź, że chcesz kontynuować, a następnie wpisz y, aby potwierdzić.

2. Użycie Narzędzia AOMEI Partition Assistant

a. Pobierz i Zainstaluj AOMEI Partition Assistant

Pobierz AOMEI Partition Assistant z oficjalnej strony internetowej i zainstaluj go zgodnie z instrukcjami.

b. Uruchomienie AOMEI Partition Assistant

Uruchom AOMEI Partition Assistant i znajdź dysk, który chcesz skonwertować. Kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Konwertuj na MBR".

c. Zatwierdzenie Konwersji

AOMEI Partition Assistant poprosi cię o potwierdzenie konwersji. Przejrzyj swoje decyzje i, jeśli jesteś gotów, kliknij "OK", aby kontynuować.

Po Konwersji

Po zakończeniu procesu konwersji, restartuj komputer. W większości przypadków system operacyjny powinien uruchomić się poprawnie, a twoje dane powinny być nienaruszone.

Podsumowanie

Zmiana partycji z GPT na MBR bez utraty danych jest możliwa, ale wymaga staranności i zastosowania się do instrukcji. Bezpieczeństwo danych zawsze powinno być priorytetem, dlatego warto zrobić backup przed przystąpieniem do konwersji. Wybór narzędzi do konwersji zależy od preferencji i systemu operacyjnego, ale zarówno gdisk, jak i AOMEI Partition Assistant są sprawdzonymi rozwiązaniami. Pamiętaj, że manipulacja partycjami jest czynnością zaawansowaną, więc zawsze staraj się być ostrożny i dobrze przemyśl decyzje przed przystąpieniem do procesu konwersji.