Powrót do strony

Jak Upiec Surowy Boczek w Piekarniku

Surowy Boczek w Piekarniku - Jak Upiec?

· Jak

Boczek surowy to wyjątkowo smaczna i wszechstronna przekąska, którą można przygotować w domu. W tym artykule omówimy, jak krok po kroku upiec surowy boczek w piekarniku, a także jak przygotować aromatyczną marynatę, która dodatkowo wzbogaci jego smak.

Jak Upiec Boczek Surowy w Piekarniku

 1. Wybór Boczku: Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kawałka boczku. Możesz wybrać boczek ze skórką dla chrupiącej warstwy lub bez skórki, jeśli wolisz delikatniejszą strukturę.
 2. Przygotowanie Boczku: Obróbka termiczna boczku zaczyna się od przygotowania kawałka. Jeśli boczek ma skórkę, możesz ją delikatnie naciąć w kratkę, co pomoże w równomiernej pieczeniu.
 3. Przyprawy i Marynaty (opcjonalne): Możesz dodać smak boczkowi, używając ulubionych przypraw. Przyprawy takie jak czosnek, cebula, papryka czy zioła dodadzą charakterystyczny smak. Alternatywnie, możesz przygotować marynatę.
 4. Nagrzewanie Piekarnika: Rozgrzej piekarnik do temperatury około 200°C. Wysoka temperatura pozwoli uzyskać chrupiącą skórkę boczku.
 5. Ułożenie Boczku na Blaszce: Umieść kawałek boczku na blasze do pieczenia. Upewnij się, że blaszka jest na tyle duża, aby pozwolić boczkowi równomiernie się rozłożyć.
 6. Pieczenie Boczku: Włóż blaszkę z boczkiem do nagrzanego piekarnika. Piecz przez około 20-30 minut, obracając boczek co 10 minut, aby uzyskać równomierne pieczenie z obu stron.
 7. Sprawdzanie Gotowości: Gotowość boczku sprawdzisz, gdy stanie się on chrupiący, a skórka uzyska złotobrązowy kolor. Może to zająć nieco dłużej, w zależności od grubości kawałka.
 8. Odsączenie Nadmiaru Tłuszczu: Po upieczeniu boczek połóż na papierowym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. To krok szczególnie istotny, jeśli zależy Ci na uzyskaniu chrupiącej skórki.
 9. Krojenie i Podawanie: Gdy boczek lekko przestygnie, pokrój go na plastry. Podawaj go jako przekąskę lub dodatek do potraw.

Jak Upiec Boczek Surowy w Piekarniku - Marynata

 1. Wybór Marynaty: Marynata to doskonały sposób na dodanie smaku boczkowi. Możesz wybrać gotowe marynaty dostępne w sklepach lub przygotować własną, korzystając z ulubionych przypraw i składników.
 2. Namaczanie Boczku: Wlej marynatę do naczynia i zamocz w niej boczek. Pozostaw go w marynacie przez co najmniej 30 minut, a najlepiej na kilka godzin lub nawet przez noc w lodówce.
 3. Przygotowanie do Pieczenia: Wyjmij boczek z marynaty i pozwól mu ocieplić się do temperatury pokojowej. Odsącz nadmiar marynaty, ale nie wycieraj boczku, aby zachować smak marynaty.
 4. Nagrzewanie Piekarnika: Rozgrzej piekarnik do 200°C, przygotowując go do pieczenia marynowanego boczku.
 5. Pieczenie Boczku: Umieść boczek na blasze do pieczenia i włóż ją do piekarnika. Piecz przez około 20-30 minut, obracając boczek co 10 minut, aby uzyskać równomierne pieczenie.
 6. Sprawdzanie Gotowości: Gotowość marynowanego boczku sprawdzisz tak samo jak surowego, patrząc na chrupiącą skórkę i złotobrązowy kolor.
 7. Odsączenie Nadmiaru Tłuszczu i Podawanie: Po upieczeniu odsącz nadmiar tłuszczu, a następnie pokrój boczek na plastry. Podawaj go jako aromatyczną przekąskę lub dodatek do potraw.

Porady na Udane Pieczenie Boczku Surowego:

 1. Eksperymentuj z Przyprawami: Boczek dobrze reaguje na różne przyprawy. Eksperymentuj, aby znaleźć idealne połączenie smakowe dla swojego boczku.
 2. Równomierne Pieczenie: Regularne obracanie boczku podczas pieczenia sprawi, że uzyskasz równomierne upieczenie i chrupiącą skórkę.
 3. Odsączanie Tłuszczu: Odsączanie nadmiaru tłuszczu po upieczeniu pomoże zachować chrupkość boczku.
 4. Marynaty: Wypróbuj różne marynaty, aby dostosować smak boczku do swoich preferencji. Marynowanie może również pomóc w zmiękczeniu mięsa.
 5. Zapach Pieczonego Boczku: Jeśli chcesz cieszyć się zapachem pieczonego boczku, korzystaj z aromatycznych ziół i przypraw w trakcie przygotowywania.

Podsumowanie

Pieczenie surowego boczku w piekarniku to nie tylko prosty sposób na przygotowanie przekąski, ale także sposób na uwolnienie pełni smaku tego wyjątkowego kawałka mięsa. Zastosuj się do wskazówek powyżej, a efekt na pewno Cię zaskoczy. Smacznego!